Obecnie cała gospodarka Egiptu opiera się na trzech sektorach:
- rolnictwie;
- przemyśle;
- dobrze rozwiniętej turystyce.
Współczesne rolnictwo egipskie nie jest w stanie do końca zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju. Sektor rolniczy jest jednym z najlepiej rozwiniętych gałęzi gospodarki w tym kraju. W egipskim klimacie możliwe są trzy zbiory plonów w ciągu roku: bawełny, która jest głównym produktem eksportowym; roślin spożywczych, oraz trzciny cukrowej, palmy daktylowej i drzewa cytrusowego.
W Egipcie dobrze rozwinięty jest przemysł chemiczny, także przemysł odzieżowy i włókienniczy.
Z bogactw mineralnych największe znaczenie mają: fosforyty i ropa naftowa, która pochodzi ze złóż na półwyspie Synaj. Fosforyty są wydobywane w pobliżu Asuanu.
w Asuanie istnieją huty żelaza i aluminium. Zakłady metalurgiczne znajdują się w Kafr Ad-Dawwar.
Przemysł włókienniczy jest najlepiej rozwinięty. Zaraz po nim przemysł chemiczny i skórzano - obuwniczy.
Ważną rolę w gospodarkach Egiptu pełni Kanał Sueski, który łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Przepływają nim tankowce, które przewożą ropę naftową z Bliskiego Wschodu do Europy.
Turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodowych Egiptu. W 2010 r. przybyło do Egiptu ok. 15 mln turystów.
Ze względu na wzrastające zainteresowanie turystyką nurkową udostępniono także miejscowości wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czerwonego.
Mimo tego pogarsza się sytuacja ekonomiczna w Egipcie. Różnego rodzaju zamieszki powodują, że turyści nie chcą już odwiedzać tego państwa co prowadzi do zmniejszenia się kapitału zagranicznego. Własne rezerwy finansowe Kairu wystarczą na ok. 3 - 4 miesiące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz