piątek, 3 października 2014

Rola cywilizacji Mezopotamii w dziejach ludzkości

Na terenach Mezopotamii narodziła się pierwsza cywilizacja. Miała ona bardzo duże znaczenie w dziejach ludzkości. Zamieszkujące ją ludy (Sumerowie, Akadyjczycy, Asyryjczycy, Amoryci, Huryci, Kasyci, Chaldejczycy)  stworzyły podwaliny struktur administracyjnych późniejszych państw. 
Kultura Mezopotamii promieniowała daleko poza swoje granice (Egipt, Indie, Syria, Azja Mniejsza, Palestyna), a jej osiągnięcia przez wpływ na kulturę klasyczną weszły na stałe do dorobku kultury europejskiej.
Ta najstarsza  cywilizacja świata powstała w dorzeczach wielkich rzek nad Eufratem i Tygrysem. To korzystne położenie między dwiema rzekami, żyzna ziemia i dostatek żywności, spowodowały, że ludzie z koczowniczego trybu życia przestawili się na osiadły. Podstawą ich gospodarki było rolnictwo i hodowla bydła. Wiązała się z tym konieczność rozwoju systemu irygacyjnego, nawadniania terenów upraw,  gdzie wody było zbyt mało.















 Duże skupiska ludzi w jednym miejscu spowodowały konieczność powstania struktury organizacyjnej oraz podziału ról w społeczności. Podzielone były one  na miasta - państwa. Rządzili w nich kapłani z tytułem en lub ensi. Najwyższą władzę miał kapłan-król. Również w rękach kapłanów znajdowała się władza administracyjna, wojskowa i sądownicza. Był to ustrój teokratyczny. Życie codzienne i rozwijająca się gospodarka zmuszały do spisywania dokumentów, rozwinęło się więc pismo klinowe.
Trwały nieustanne tarcia i próby zagarnięcia terenów jednych miast przez  mieszkańców innych miast. Dlatego Cywilizacja Sumerów zapoczątkowała budownictwo miast obronnych otoczonych murami, niekiedy podwójnymi.

Mur obronny

W miastach rozwijało się rzemiosło. Zachowały się
 liczne wyroby rzemiosła artystycznego. Charakterystyczne dla sumeryjskiej sztuki były kompozycje zbliżone do mozaik. Wysoki poziom osiągnęła biżuteria ze złota, wyroby z metalu. 
Biżuteria 
Posążek Gudei, władcy Lagasz
Statuetka byka znaleziona na terenie Uruk pochodząca z ok. 3000 p.n.e., z okresu Dżamdat Nasr
Przykłady wynalazków Mezopotamii, to koło, pismo, system dziesiętny, żuraw, koło garncarskie, zegar słoneczny.
Żuraw
Zegar słoneczny
. Budowano ogromne świątynie, przy nich wznoszono ogromne wieże tzw. Zigguraty. Szczególną czcią otaczali Sumerowie bóstwa płodności. Najważniejszym bóstwem była bogini Isztar.
starobabilońska plakietka przedstawiająca prawdopodobnie boginię Isztar


Mezopotamskie wynalazki i zainicjowane tu procesy — urbanizacja, pismo, dalekosiężny handel, prawodawstwo — miały ogromny wpływ na powstanie i kształt cywilizacji całego Starożytnego Wschodu. Można też twierdzić, że choć niebezpośrednio, na tych fundamentach ukształtowały się klasyczne cywilizacje śródziemnomorskie Grecji i Rzymu, a później — nasza cywilizacja europejska. 

-----------------------------------
Źródła:
http://sciaga.pl/tekst/22987-23-mezopotamia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mezopotamia
http://pl.wikibooks.org/wiki/Historia_powszechna/Mezopotamia_-_wst%C4%99p