Starożytny Egipt
Na szczycie tzw. piramidy społecznej (o niej również będzie można przeczytać na naszym blogu) stał władca państwa egipskiego, czyli faraon. Był on dla swych poddanych stworzeniem boskim w ludzkiej skórze. Według Egipcjan miał on dwóch ojców- boga słońca Re i tego ziemskiego. To on miał mieć kontakt z bóstwami zapewniającymi mu wszystko czego chciał dla siebie i swojego państwa. Faraon sprawował władzę despotyczną- nikt i nic nie mogło podważyć jego zdania, sam podejmował wszystkie najważniejsze decyzje. Miał władzę nad wojskiem, ludem, urzędem, jednym słowem nad wszystkim, a za swoje decyzje nie musiał odpowiadać przed poddanymi. Władza była dziedziczna- przekazywana z ojca na syna.
Najbardziej zaufanym człowiekiem faraona był wezyr, czyli główny urzędnik państwa egipskiego zarządzający skarbem, rolnictwem, sprawiedliwością i archiwami królewskimi1 . Był on również doradcą faraona, który mógł wpłynąć na jego decyzję, lecz podobnie jak innym nie wolno mu było jej podważyć.
Dziś taką monarchię despotyczną nazwalibyśmy dyktaturą. Kiedyś był to normalny ustrój polityczny. Mimo, że najdłużej utrzymał się właśnie w Egipcie nie był dobry dla ludu, głównie z powodu nikłej nieomylności władcy. Podejmował on często decyzje, które faktycznie szkodziły państwu, zamiast mu pomagać.
Pschent- korona władcy Zjednoczonego Egiptu |
Obecnie w Egipcie głową państwa jest prezydent wybierany przez obywateli w wyborach. Kandydaturę poddaje parlament, czyli Zgromadzenie Ludowe. Kadencja prezydenta Egiptu ma 6 lat, lecz liczba kadencji jaką może sprawować głowa państwa jest nieograniczona. Tutaj znaczenie ma wiek i pochodzenie prezydenta- musi on być urodzony w Egipcie z rodziców Egipcjan i nie może mieć mniej niż 40 lat2.
Prócz głowy państwa mianuje się również jednego lub więcej wiceprezydentów, premiera oraz radę ministrów. Egipt posiada system wielopartyjny- obecnie w tym państwie jest 13 partii. Obecny prezydent Egiptu nie opowiada się za żadną z nich (jest bezpartyjny).
Warto również dodać, że w 2011 roku w Egipcie miała miejsce rewolucja- do łask wróciły wolne wybory. Ludzie obalili ówczesnego dyktatora, Hunsiego Mubaraka. Byli niezadowoleni z postępującego bezrobocia, ograniczania swobód obywatelskich i sytuacji materialnej3.
Abd al-Fattah as-Sisi- obecny Prezydent Egiptu |
Przede wszystkim obywatele Egiptu nie są zdani na bezwzględne decyzje despoty rządzącego ich państwem i bynajmniej nie uważają swojej głowy państwa za potomka bogów. Mają prawo do wyboru prezydenta, premiera i rady ministrów. Funkcjonuje także wielopartyjność, która jest wygodą dla Egipcjan- mają możliwość wyboru spośród wielu partii reprezentujących różne stanowiska w najrozmaitszych sprawach. Niżej postawieni ludzie nie są zmuszani do ciężkiej, niewolniczej pracy dla faraona, a sam prezydent nie ma nieograniczonej władzy (mimo, że ma wpływ na wiele spraw i jest odpowiedzialny za większość rzeczy w kraju).
Korzyści płynące ze zmiany systemu politycznego:
- Decyzje podejmowane przez głowę państwa są obiektywne i tym samym lepsze dla obywateli Egiptu.
- Władza nie jest dziedziczna, prezydent jest wybierany w wolnych wyborach przez lud.
- Istnieją różne organy władzy, jeden człowiek nie jest odpowiedzialny za wszystko co dzieje się w kraju. Oczywiście mają miejsce konsultacje z prezydentem, ale nie może on podjąć decyzji zupełnie samodzielnie i bezwzględnie.
- Dzięki wielopartyjności obywatele mogą wybrać kandydata, który reprezentuje ich poglądy i stanowiska oraz działa na rzecz spraw ważnych dla konkretnego wyborcy.
- Istnieje prawo do wypowiedzenia swojego zdania w tzw. czwartym organie władzy, czyli prasie.
~~*~~*~~*~~
PRZYPISY:
1: Myśl zaczerpnięta z : http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt#Monarchia
2: Myśl zaczerpnięta z: http://www.egipt.amra.pl/amrastruktura.php
3: Myśl zaczerpnięta z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_w_Egipcie_%282011%29#Egipt_na_drodze_transformacji_politycznej
W pracy wykorzystano źródła niezapisane w planie badawczym:
http://www.egipt.amra.pl/amrastruktura.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Abd_al-Fattah_as-Sisi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_w_Egipcie_%282011%29#Egipt_na_drodze_transformacji_politycznej
Zdjęcia pochodzą z artykułów źródłowych zawartych w planie badawczym.