środa, 1 października 2014

Rola cywilizacji Egiptu w dziejach ludzkości


Egipcjanie zazwyczaj kojarzą nam się z piramidami, mumifikacją zwłok i wielkimi skarbami faraonów w ich grobowcach, lecz to nie wszystko co osiągnęli.

Piramidy i świątynie są dowodem kunsztu ówczesnej inżynierii oraz dowodem na pomysłowość ludzką. Budowle te były monumentalne i czasochłonne. Piramidy były grobowcami zbudowanymi z ogromnych bloków kamiennych, początkowo budowle miały formę schodkową później przybrały formę jaką znamy do dziś - czyli spadzistą. Drogę do mumii i jej skarbów chronił skomplikowany system pułapek i zasadzek. Podczas budowy świątyń (np. Abu Simbel, Karnak, Luksar) i piramid (np. Piramida Cheopsa, Piramida Chefrena, Piramida Mykerinosa) rozwinęły się technika i mechanika.

Kolejne osiągnięcie w dziedzinach mechaniki i techniki to system kanałów irygacyjnych, które przyczyniły się do rozwoju rolnictwa. System irygacyjny czyli wały, kanały nawadniające i tamy chroniły osady przed zalaniem i powodziami, a zarazem nawadniały pola uprawne położone z dala od brzegów rzek i użyźniały glebę

Egipcjanie posiedli ogromną wiedzę w dziedzinie medycyny, stosowali ziołolecznictwo, farmację, znali anatomię człowieka (rozwój chirurgii), kapłani potrafili mumifikować zwłoki swoich władców i bogatych dostojników.

Kapłani zgłębiali tajniki astronomii i matematyki aby mieć władzę na prostym ludem. Potrafili przewidywać m. in. zaćmienia Słońca i Księżyca, wylewy Nilu. Rozwinęły się także geometria i miernictwo.

Na terenie Cesarstwa Wschodniego zaczęła się rozwijać nowa religia – kościół koptyjski, w chwili obecnej liczbę jego wyznawców szacuje się na około 10% mieszkańców Egiptu.

Starożytni Egipcjanie byli o krok od wynalezienia alfabetu, ich hieroglify miały znaki jednospółgłoskowe wskazujące jak odczytać wyraz zapisany znakiem wielospółgłoskowym.

W sztuce egipskiej sposób przedstawiania postaci był ściśle określony. Władca znajdował się na pierwszym planie w pozie stojącej lub siedzącej. Przejęcie kanonu można zauważyć np. w malarstwie naszej ery, królowie i możnowładcy są przedstawiani na pierwszym planie w podobnych pozach.
 
Podsumowując - osiągnięcia starożytnych Egipcjan miały ogromny wpływ na dzieje naszej cywilizacji.

Osiągnięcia starożytnej Mezopotamii

OSIĄGNIĘCIA STAROŻYTNEJ MEZOPOTAMII
Mezopotamia szczyci się głównie domami z cegieł, pismem, kołem, zegarem słonecznym, systemem dziesiętnym, podziałem roku na 12 miesięcy i 365 dniSumerowie ujednolicili system miar i wag, zaczęli potęgować liczby, jednak tylko do kwadratu i sześcianu. Tworzyli ceramiczne naczynia i naczynia z brązu. Budowali wodociągi, skonstruowali żuraw i zbudowali pierwszy wóz bojowy. 


  • Pismo
Około 3500 p.n.e na terenie południowej Mezopotamii w dorzeczu rzeki Eufrat
i Tygrys  zaczęły powstawać pierwsze organizacje miejskie, a wraz z nimi pierwsze formy świadczące o życiu kulturalnym Sumerów. Jednym z najważniejszych przejawów rozwoju kultury było pismo obrazkowe, zwane też piktograficznym Według historyków jest to najstarszy rodzaj pisma, w którym znaki (piktogramy) mają formę rysunków odpowiadających konkretnym rzeczom, przedmiotom, czynnościom, mogą też symbolizować zwierzęta lub osoby. Informacje zawarte w piktogramach są znane i łatwe do zrozumienia dla wszystkich. 


  • System irygacyjny 

       System irygacyjny to sieć kanałów nawadniających tereny bardzo słabo zaopatrzone

       w wodę. Irygacja jako zabieg melioracyjny polegała na uzupełnieniu wody w glebie w celu zapewnienia        odpowiednich warunków dla wegetacji roślin.


  • Zikkuraty                                                                                                                               Starożytni Sumerowie wierzyli, że podczas obrzędów religijnych bóstwo zstępuje do nich z nieba. Konsekwencją tego założenia było budowanie podwyższeń, na których stała świątynia, początkowo były to tarasy, z czasem kilkukondygnacyjne. Poszczególne poziomy tarasów łączyły schody lub pochyłe rampy. Rdzeń zikkuratu wykonywano z suszonej cegły, którą okładano warstwą cegły wypalanej.



  •  Cegła suszona                                                                                                                                 to podstawowy, obok drewna i kamienia, materiał budowlany używany w rejonach świata o gorącym klimacie. Cegła ta jest suszona na słońcu i nie jest dodatkowo wypalana. Z cegły suszonej budowano w starożytności w MezopotamiiEgipcieIndiachGrecjiRzymie, prekolumbijskiej Ameryce. Do dnia dzisiejszego cegły suszone są powszechnym materiałem budowlanym, m.in. na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i w Ameryce Łacińskiej.