OSIĄGNIĘCIA STAROŻYTNEJ MEZOPOTAMII
Mezopotamia szczyci się głównie domami z cegieł, pismem, kołem, zegarem słonecznym, systemem dziesiętnym, podziałem roku na 12 miesięcy i 365 dni. Sumerowie ujednolicili system miar i wag, zaczęli potęgować liczby, jednak tylko do kwadratu i sześcianu. Tworzyli ceramiczne naczynia i naczynia z brązu. Budowali wodociągi, skonstruowali żuraw i zbudowali pierwszy wóz bojowy.
- Pismo
Około 3500 p.n.e na terenie południowej Mezopotamii w dorzeczu rzeki Eufrat
i Tygrys zaczęły powstawać pierwsze organizacje miejskie, a wraz z nimi pierwsze formy świadczące o życiu kulturalnym Sumerów. Jednym z najważniejszych przejawów rozwoju kultury było pismo obrazkowe, zwane też piktograficznym Według historyków jest to najstarszy rodzaj pisma, w którym znaki (piktogramy) mają formę rysunków odpowiadających konkretnym rzeczom, przedmiotom, czynnościom, mogą też symbolizować zwierzęta lub osoby. Informacje zawarte w piktogramach są znane i łatwe do zrozumienia dla wszystkich.
- System irygacyjny
System irygacyjny to sieć kanałów nawadniających tereny bardzo słabo zaopatrzone
w wodę. Irygacja jako zabieg melioracyjny polegała na uzupełnieniu wody w glebie w celu zapewnienia odpowiednich warunków dla wegetacji roślin.
- Zikkuraty Starożytni Sumerowie wierzyli, że podczas obrzędów religijnych bóstwo zstępuje do nich z nieba. Konsekwencją tego założenia było budowanie podwyższeń, na których stała świątynia, początkowo były to tarasy, z czasem kilkukondygnacyjne. Poszczególne poziomy tarasów łączyły schody lub pochyłe rampy. Rdzeń zikkuratu wykonywano z suszonej cegły, którą okładano warstwą cegły wypalanej.
- Cegła suszona to podstawowy, obok drewna i kamienia, materiał budowlany używany w rejonach świata o gorącym klimacie. Cegła ta jest suszona na słońcu i nie jest dodatkowo wypalana. Z cegły suszonej budowano w starożytności w Mezopotamii, Egipcie, Indiach, Grecji, Rzymie, prekolumbijskiej Ameryce. Do dnia dzisiejszego cegły suszone są powszechnym materiałem budowlanym, m.in. na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i w Ameryce Łacińskiej.
- Koło
wynalezione w połowie IV tysiąclecia p.n.e. w Mezopotamii służyło przede wszystkim by ułatwić transport ciężkich przedmiotów (np. bloków kamiennych). - Zegar słoneczny,
używany był już w starożytności należy do najdawniejszych przyrządów naukowych i pomiarowych.Źródła i Przypisy z których korzystałam:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz